W. A. C. Bennett

The finest sound in the land is the ringing of cash registers.
- W. A. C. Bennett

William Andrew Cecil Bennett
Date of Birth:September 6, 1900
Place of Birth:Hastings, New Brunswick
Spouse:May Bennett
Profession:Businessman
Political Party:Social Credit
Term of Office:August 1, 1952 - September 15, 1972
Number of Elections:8

William Andrew Cecil Bennett (September 6, 1900 - February 23, 1979) was a Premier of the Canadian province of British Columbia who was born in Hastings, New Brunswick, Canada. He is usually referred to as W. A. C. Bennett and both affectionately and mockingly by many as Wacky Bennett.

At the age of 18, Bennett moved to Edmonton, Alberta and eventually went to Kelowna, British Columbia and entered the retail hardware business. A successful merchant, he served as President of the Kelowna Board of Trade from 1937 to 1939. He entered provincial politics on October 21, 1941 when he was elected the Conservative Party member of the British Columbia Legislative Assembly for South Okanagan. He was re-elected in 1946 and again in 1950.

He ran unsuccessfully for the Conservative Party leadership in 1951, and became an Independent Member in 1951. In December of that year he announced membership in the Social Credit League and was elected its leader on July 15, 1952. He promply proceeded to ditch the original ideology. On August 1, he was sworn in as Premier of British Columbia, an office he held for twenty years until 1972. A conservative, he served also as the Minister of Finance, keeping tight control over government spending while leading his province into an era of modernization and prosperity.

Following his party's defeat in the 1972 election by Dave Barrett's revitalized NDP, he served as Leader of the Opposition until resigning his seat as Member for South Okanagan in June of 1973. His son, William R. Bennett won the South Okanagan by-election in September and W.A.C. Bennett retired as leader of the Social Credit Party on November 15th. Son, William was elected leader of Social Credit Party on November 24, 1973 and in the provincial election of 1975 the Social Credit Party was re-elected with a majority and William R. Bennett became the new Premier of British Columbia.

W.A.C. Bennett died in 1979 and was interred in the Kelowna Municipal Cemetery, in Kelowna, British Columbia, Canada.

In 1998, the Government of Canada honored W.A.C. Bennett with his portrait on a postage stamp of Canada. The W. A. C. Bennett Dam near Hudson's Hope, built under the Two River Policy is named after him. He was featured in Time Magazine on September 30, 1966.

Reccommended reading

  • W. A. C.: Bennett and the rise of British Columbia, David Mitchell (ISBN 0-8889-4395-4) - the most authoritative biography

Preceded by:
Byron Ingemar Johnson
List of British Columbia premiers Succeeded by:
Dave Barrett



copyright 2004 FactsAbout.com